TARİHÇE

 

 

Firmamız 1974 Yılında, Baba İlhan ENDERER tarafından Coca Cola İnegöl distribütörlüğü alınarak pazarlama işine başlamıştır. 1976 yılında Türk Tuborg İnegöl distribütörlüğü dağıtım ağımıza katılmıştır. 1977 yılında Kınık Maden Suları ve Erikli memba suları distribütörlüğü alınarak meşrubat dağıtım ve pazarlama alanı genişletilmiştir.

1989 yılında Coca Cola deposu için Orhaniye mh. Yavuz sk. No:19 adresinde 400 m² kullanım alanı olan depo satın alınıp faaliyetlerimiz bu adresten devam etmiştir.

1993 yılı 1 Ocak tarihi itibariyle baba İlhan ENDERER meşrubat dağıtım ve pazarlama işini oğulları 1964 doğumlu Salih, 1966 doğumlu Halil ENDERER’e devretmiştir. Pazarlama alanında daha da genişlemeyi sektörde bir numaralı dağıtıcı olmayı hedefleyen iki kardeş Salih – Halil ENDERER 1 Ocak 1993 yılında Salih-Halil ENDERER adi ortaklığını kurmuşlardır.

1994 Yılı Temmuz ayında Philip Morris’in Tekel’den ayrılıp özelleşmeye geçmesinden sonra, firmamızın Philip Morris ile yapmış olduğu görüşmelerde Bursa ili İnegöl ve Yenişehir ilçelerinin Philip Morris distribütörlüğünü de satış ağına eklenmiştir.

4 Eylül 1994 tarihinde Philip Morris ürünleri satışına başlanmıştır. Daha sonra göstermiş olduğumuz yüksek başarı ve performanstan dolayı Philip Morris şirketi 1995 yılında Bursa ili Kestel ilçesi distribütörlüğünü, 1996 yılında Gürsu ilçesi distribütörlüklerini ilave olarak vermiştir.

1996 yılı 11 ayından itibaren, mevcut deponun ihtiyacı karşılayamaması nedeniyle, Orhaniye mh. Yenişehir Cd. üzerinde Sigara bölümü için yer satın alınmış olup, 1997 Ocak ayından itibaren Sigara bölümü faaliyetlerine buradan devam etmiştir.

1997 yılı Ocak ayında Salih – Halil ENDERER adi ortaklığı şirkete dönüştürülmüş olup ENDERER Meşrubat Sigara Gıda Ev Aletleri LPG Dağıtım Pazarlama Ticaret ltd. şti. kurulmuştur.

1999 yılında Philip Morris, Yavuz selim, Esen evler, Vatan, Millet, Küçük balıklı, Zafer, Atıcılar semtlerinin distribütörlüklerini de şirketimize vermiştir. Firmamız sigara alanında Bursa ‘da daha çok etkin olmaya başladığından İnegöl’de bulunan sigara depomuzu 1999 yılı Şubat ayında Bursa’ya taşıyarak tüm sigara dağıtım işini buradan yürütmeye başlamıştır.

2000 yılında Kalburt mevki mezbaha yolu üzerinde satın alınan 5200 m² alan üzerinde 1000 m² depo, 200 m² idari bina yapılarak şirket merkezi olarak belirlenmiştir. 2010 Ocak itibarı ile depomuz Uludağ, Aroma ve Aygaz deposu olarak kullanılmaya başlanmıştır.

2002 Haziran ayında Philip Morris kaplı kaya, zümrüt evler, orta bağlar mahallerinin ve Uludağ bölgesinin, 2004 yılı aralık ayından itibaren mesken, yeşil yayla, eğitim, semtlerinin satışını şirketimize vermiştir.

Şirketimiz, 2004 yılında almış olduğu Ankara yolu üzerindeki bir dönümlük arazi üzerine, Philip Morrissa distribütörlüğünde kullanılmak üzere depo ve şirket yönetimi için şirket binasını kurmuş, 2005 yılı temmuz ayında sigara faaliyetini ve şirket yönetimini bu binadan yapmaya başlamıştır. Philip Morrissa tarafından yapılan harita değişiklikleri sonucu Temmuz 2014 tarihinden itibaren İnegöl, Yenişehir, Gürsu, Kestel ve Yıldırım ilçelerinde 17 araç ile satış yapmaya devam etmekteyiz.

2009 yılı Temmuz ve Ağustos aylarında yaptığı görüşmeler sonucu Düzey Pazarlama ile varılan mutabakat ile 01 Ekim 2009 tarihinden itibaren Bursa Büyükşehir, İnegöl ve Yenişehir ilçelerinde Düzey pazarlama distribütörü olmuştur. Gereği üzerine 01 Eylül 2009 tarihinde Enderer Gıda ve Temizlik ürünleri Ltd. Şti. kurularak faaliyetlerine başlamıştır.

2010 yılı Ocak ayında Coca – Cola distribütörlüğünün sona ermesiyle İnegöl Uludağ İçecek ve Korusu damacana su bayilikleri alınarak şirketimiz bünyesinde bulunan İnegöl depomuzda faaliyetlerine başlamıştır. Mart 2010 tarihinde de Aroma meyve suları bünyemize katılarak İnegöl, Yenişehir ilçelerinde Uludağ ile birlikte satışa başlanmıştır.  Bu iki firmanın bayiliği şirketlerimizden olan En-Pa Ltd. Şti. üzerinden sürdürülmektedir.

Enderer gıda 2011 yılı Ocak ayından itibaren C.P. piliç ileri işlenmiş ürünler Bursa toptan bayiliğini alarak bu ürünlerin satışına başlamıştır.

Şirketimiz 2012 yılı Mayıs ayında yaptığı görüşmeler sonucu Henkel Türkiye ile varılan mutabakat ile 15 Haziran 2012 tarihinden itibaren Bursa ve Yalova illerinin tamamında Henkel distribütörü olmuştur.

2015 yılı Ocak ayından itibaren daha önce arsası satın alınan K.Balıklı depomuz kullanılmaya başlanmıştır. 6400 m2 kapalı alana sahip depomuzda Enderer Gıda Düzey bayiliği ve En-Pa ltd şti. Henkel bayiliği bu depomuzda faaliyetlerine devam etmektedir.

Şirketimiz 2015 yılı Aralık ayında yaptığı görüşmeler sonucu, Pernod Ricard ile varılan mutabakat ile 21 Aralık 2015 tarihinden itibaren Bursa ve Yalova illerinin tamamında Pernod Ricard (Chivas Regal, Absolut, Olmeca gibi ağır içki) distribütörü olmuştur. Alınan bu distiribütörlük Enderer Meşrubat Sigara ltd.şti üzerinden Kestel depomuzda faaliyetlerine başlamıştır.